Ξέσπασε σε Πλατανιά ο Θρύλος

Κυριακή, 11 Μαρτίου 2018 - 16:49

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επιβλήθηκε με 4-0 του Πλατανιά.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στο 14' με τον Ρομαό, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Μάρκο Μάριν έκανε το 2-0. Ο Μιραλάς με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ (35'), πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα μετά την επιστροφή στον Ολυμπιακό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πάπε Σισέ στο 58'.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα με αποτέλεσμα να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ στο 14 χάρη σε τέρμα του Ρομαό. Οι παίκτες του Γκαρθία δεν ήταν διατεθειμένοι να σταματήσουν, κάτι που οδήγησε στο 2-0 μετά από 10 λεπτά με γκολ του Μάρκο Μάριν, μετά από ριμπάουντ σε επέμβαση του Κλιάιτς σε προσπάθεια του Ανσαριφάρντ. Το... κερασάκι στην τούρτα για το πρώτο ημίχρονο έβαλε ο Κέβιν Μιραλάς, ο οποίος κέρδισε πέναλτι από τον Ντικαμονά (35') και το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο της αναμέτρησης.

Η ταχύτητα του Ολυμπιακού κατέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι φάσεις του αγώνα να είναι σαφώς λιγότερες σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 0-4, με κεφαλιά του Σισέ, με τους Πειραιώτες να κατεβάζουν ακόμη περισσότερο την ταχύτητά τους. Έτσι λοιπόν ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να παίρνουν τη νίκη με 0-4.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Πλατανιάς: Κλιάιτς, Πλιάτσικας (71' Παπανικολάου), Ντικαμονά, Κασαλίτσα, Καρυπίδης, Στάμου (46' Πάτραλης), Μάλσα, Δημούτσος (46' Κοροβέσης), Ραχμάν, Νιλί, Ενσικουλού.
Ολυμπιακός: Προτό, Κούτρης, Σισέ, Μποτία, Ομάρ, Μάρτινς (66' Ζιλέ), Ρομαό, Μάριν, Φορτούνης (62' Σεμπά), Μιραλάς (75' Τζούρτζεβιτς), Ανσαριφάρντ.