Και πάλι... γκέλα

Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2018 - 21:47

Μια ακόμη μέτρια βραδιά για τον Ολυμπιακό, που πέταξε άλλους δύο βαθμούς, μένοντας στο 2-2 με τον Ατρόμητο.

Οι Πειραιώτες είδαν τους αντιπάλους τους να είναι αρκετά πιο ουσιαστικοί, καθώς δημιουργούσαν ευκαιρίες και είχαν και δοκάρι, τη στιγμή που οι πρωταθλητές πέρα από την κακή βραδιά είχαν και την ατυχία να τους βαραίνει (ο Κόντης έκανε τρεις αναγκαστικές αλλαγές). Βασιλακάκης και Ντιγκινί τα γκολ για τον Ατρόμητο, Μάριν και Χατζισαφί εκείνα των "ερυθρολεύκων".

Ανώτερος του Ολυμπιακού ήταν στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ατρόμητος. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αγγίξουν το 1-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα με το δοκάρι του Γιαννούλη, ενώ στο 15' ο Ντάουντα δεν κατάφερε να νικήσει τον Προτό. Τη ζημιά στον Ολυμπιακό ήρθε να κάνει ο Βασιλακάκης, ο οποίος με κεφαλιά στο 19' έκανε το 1-0. Ο Ολυμπιακός πάντως αντέδρασε. Έτσι, με ατομική ενέργεια του Μάριν, ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 28', με τις δύο ομάδες να αναλώνονται στη συνέχεια σε έναν αγώνα κέντρου. Μοιραία λοιπόν οι δύο αντίπαλοι κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Προτό να δείχνει την κλάση του όποτε χρειάστηκε. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, κάτι που κατάφεραν για λίγο, ωστόσο ο Ντιγκινί στο 66' ήρθε να κάνει... δεύτερη ζημιά. Έτσι λοιπόν οι πρωταθλητές Ελλάδας βρέθηκαν και πάλι με την πλάτη στον τοίχο, με τον Γιαννιώτη σε 1-2 περιπτώσεις να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις. Η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 89' όταν ο Τζούρτζεβιτς εκτέλεσε πέναλτι (που κέρδισε ο Ζιλέ), ο Γιαννιώτης έδιωξε την μπάλα και ο Χατζισαφί πρόλαβε να κάνει το 2-2. Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να απειλήσει και έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Χατζηισαΐας, Σάκιτς, Ουάρντα, Καρασαλίδης, Ντάουντα (86' Κωτσόπουλος), Ντιγκινί, Μάντσον, Βασιλακάκης (89' Ουμπίντες), Γιαννούλης, Κιβρακίδης.
Ολυμπιακός: Προτό, Μποτία, Ταχτσίδης (62' Τζούρτζεβιτς), Φορτούνης (24' Πάρντο), Μάριν, Μιραλάς (39' Οφόε), Ζιλέ, Ομάρ, Ανσαριφάρντ, Χατζισαφί, Νικολάου.