Τραγωδία...

Τετάρτη, 07 Φεβρουαρίου 2018 - 21:27
Τραγωδία...

Εκτός Κυπέλλου έμεινε ο Ολυμπιακός, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 2-1 από την ΑΕΚ, για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα 5 ημερών!

Χριστοδουλόπουλος και Αραούχο σημείωσαν τα τέρματα της νίκης των γηπεδούχων, με την ομάδα του Χρήστου Κόντη (απουσίασε ο Γκαρθία) να ξυπνάει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να μειώνει με τον Ταχτσίδη. Μοιραία λοιπόν και μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα, οι Πειραιώτες αποχαιρέτησαν τον δεύτερό τους στόχο.

Η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι παίκτες της έδειχναν να βρίσκονται καλύτερα στο γήπεδο, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να απειλήσουν τον Προτό. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός σε 1-2 περιπτώσεις επιχείρησε να απειλήσει τον Μπάρκα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ανοίξει το σκορ ή να "τρομάξει" τον Μπάρκα. Μοιραία λοιπόν το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0.

Στην επανάληψη τα πάντα... άλλαξαν. Η ΑΕΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα κενά του Ολυμπιακού και με τους Χριστοδουλόπουλο, Αραούχο να πάρει προβάδισμα πρόκρισης με 2-0. Ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι στο παιχνίδι χάρη σε τέρμα του Ταχτσίδη στο 81', ενώ ο Τζούρτζεβιτς είδε στο 87 τον Μπάρκα να του λέει όχι σε κεφαλιά. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ: Μπάρκας, Λόπες, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Κονέ, Γκάλο, Μπακασέτας, Μασούντ, Λιβάγια.
Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Ζιλέ, Νικολάου, Κούτρης, Ταχτσίδης, Ρομαό, Φορτούνης, Μιραλάς, Μάριν, Ανσαριφάρντ

Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 07 Φεβρουαρίου 2018