Φορτούνης... τίτλου στο Αγρίνιο

Σάββατο, 09 Δεκεμβρίου 2017 - 21:39

Με τον Κώστα Φορτούνη να πετυχαίνει δύο τέρματα, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 4-1 του Παναιτωλικού και επέστρεψε στην κορυφή της Super League περιμένοντας τον αγώνα της ΑΕΚ.

Με τον Κώστα Φορτούνη να πετυχαίνει δύο τέρματα, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 4-1 του Παναιτωλικού και επέστρεψε στην κορυφή της Super League περιμένοντας τον αγώνα της ΑΕΚ. Καλύτερος των αντιπάλων του ο σύλλογος του Πειραιά άνοιξε το σκορ στο 5' με τον Φορτούνη, ωστόσο στο 27' ο Ένγκελς ισοφάρισε με αυτογκόλ για τους γηπεδούχους. Τη λύση για τους "ερυθρόλευκους" έδωσε και πάλι ο Φορτούνης, αυτή τη φορά στο 62' μετά από ασίστ του Ανσαριφάρντ, με τον Ιρανό στο 66' να κάνει το 1-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζούρτζεβιτς στις καθυστερήσεις.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Φορτούνη στο 5', μετά από μαγική εναλλαγή της μπάλας από τους Ταχτσίδη και Μάριν. Οι παίκτες του Λεμονή έδειξαν να... χάνουν μετά από αυτό το σημείο τον προσανατολισμό τους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισορροπήσουν τον αγώνα και να καταφέρουν μάλιστα να ισοφαρίσουν χωρίς να δημιουργήσουν καν φάση! Αυτό έγινε, επειδή μετά από σέντρα του Ρόσα, ο Ένγκελς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Προτό στο 27'. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε μια μάχη κέντρου, κάτι που τις οδήγησε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 1-1.

Ο Λεμονής αποφάσισε να ρίξει στη μάχη άμεσα στον Οφόε αντί του Πάρντο (46'), κίνηση που μπορεί να άργησε να αποδώσει, ωστόσο αποτέλεσε το κλειδί για τη νίκη. Αυτό επειδή από το 50' και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν την ευκαιρία να κάνουν το 2-1 με τον Κούτρη στο 58' μετά από τετ α τετ με τον Κυριακίδη. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση το δίδυμο Ανσαριφάρντ-Φορτούνη, με τον πρώτο να δημιουργεί και τον δεύτερο να κάνει το 2-1 στο 62'. Σε αυτή τη φάση ο Λεμονής αναγκάστηκε να αποσύρει τον Κούτρη (τραυματίας), ωστόσο η είσοδος του Φιγκέιρας έφερε... γούρι, καθώς στο 66' μετά από λάθος του Μόρα, ο πεισματάρης Ανσαριφάρντ έκανε το 3-1. Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε ουσιαστικά ολοκληρωθεί, με το μόνο αξιοσημείωτο να είναι το τέρμα του Ούρος Τζούρτζεβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μιχάι, Μόρας, Μαρινάκης (67’ Κλέσιο), Τσοκάνης, Ρότσα, Μάρκος Πάουλο, Ρόσα, Ντίας, Μάζουρεκ, Μοράρ (74’ Μαρκόφσκι)
Ολυμπιακός: Προτό, Ομάρ, Κούτρης (69’ Φιγκέιρας), Σισέ, Ένγκελς, Ρομαό, Ταχτσίδης, Φορτούνης, Πάρντο (46’ Οφόε), Μάριν, Ανσαριφάρντ (76’ Τζούρτζεβιτς)

Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 09 Δεκεμβρίου 2017