Έπεσε μαχόμενος ο Θρύλος

Τρίτη, 05 Δεκεμβρίου 2017 - 23:33

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 0-2 από την Γιουβέντους και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το Champions League.

Κουαδράδο και Μπερναντέσκι οι σκόρερ για τους Ιταλούς, με τον Μπεν να έχει δοκάρι για τους Πειριαώτες στο 1-0. Μέτρια η εικόνα του Ολυμπιακού, βελτιώθηκε με την είσοδο των Φορτούνη και Μάριν, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης για τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 15' με τον Κουαδράδο. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Τάκη Λεμονή προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο δεν κατάφεραν να τρομάξουν τον Στσέσνι, με εξαίρεση τη φάση του 41'. Εκεί, μετά από κόρνερ ο Τζούρτζεβιτς με κεφαλιά ανάγκασε τον πορτιέρο της Γιουβέντους σε μια εξαιρετική επέμβαση. Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-1 για τους Ιταλούς.,

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο επιχείρησε να γίνει περισσότερο απειλητικός με την είσοδο του Μάρκο Μάριν, κάτι που έγινε. Οι πρωταθλητές Ελλάδας κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες για γκολ με πιο σημαντική αυτή του Γερμανού μεσοεπιθετικού στο 58', την οποία καθάρισε και πάλι ο Στσέσνι. Από εκεί και πέρα ο αγώνας έμοιαζε ανούσιος, με την Γιουβέντους να βολεύεται με το 0-1 και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει διάδρομο για την περιοχή της "Μεγάλης Κυρίας", με εξαίρεση τη φάση του Μπεν στο 82' όταν είχε δοκάρι! Λίγο αργότερα, στο 88' η Γιουβέντους έκανε το 2-0 με τον Μπερναντέσκι και κλείδωσε τη νίκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Ολυμπιακός: Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένχελς, Νικολάου, Κούτρης, Ρομαό, Ταχτσίδης, Σεμπά (46' Μάριν), Οφόε (62' Φορτούνης), Πάρντο, Τζούρτζεβιτς (70' Μπεν).
Γιουβέντους: Στσέσνι, Ντε Σίλιο, Μπενάτια (62' Πιάνιτς), Μπαρτζάλι (70' Ρουγκάνι), Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα, Ματουϊντί, Ντόουγκλας Κόστα, Κουαδράδο (84' Μπερναντέσκι), Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.